W ramach zajęć dotyczących zdrowego odżywiania uczniowie klasy I b samodzielnie przygotowali sałatki owocowe. Po umyciu rąk oraz instruktażu dotyczącym bezpieczeństwa dzieci zabrały się za krojenie owoców, do których dodały jogurt lub miód. Uśmiechnięte buzie i puste miski świadczą o tym, że sałatki były przepyszne!
Zdrowo i wesoło w klasie I b
- 3
Warsztaty w bibliotece
- 9
Kim jestem? Dokąd zmierzam? Na te pytania usiłowali odpowiedzieć uczniowie klasy VIII, którzy uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kowalach Oleckich. Uczniowie wypowiadali się na temat swoich talentów, upodobań czytelniczych oraz zainteresowań. Następnie za pomocą mapowania przedstawili miejsca i obiekty związane z gminą Kowale Oleckie, które wpływają na realizację ich pasji. Był to punkt wyjścia do próby określenia swojego miejsca w przyszłości w kontekście nauki oraz wykonywanego zawodu z uwzględnieniem wpływu lokalnego środowiska i jego zasobów.
Serdecznie dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowalach Oleckich za organizację tego niezwykle ciekawego spotkania.
„Monety królów” – spotkanie numizmatyczne
- 3
21 listopada uczniowie klasy 1 b uczestniczyli w spotkaniu numizmatycznym pt. „Monety królów”, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowalach Oleckich. Podczas spotkania dzieci poznały książkę Roussany Alex-Nowakowskiej „Monety królów”. Stała się ona pretekstem do rozmowy o pieniądzach, tych obecnie używanych, a także tych starszych, które możemy zobaczyć już tylko w kolekcjach. Uczniowie poznali nowe słowa: „numizmatyka”, „awers” i „rewers”. Dwie ostatnie nazwy dzieci utrwaliły podczas zabawy. Duże zainteresowanie pośród nich wzbudziły kolekcje starych monet i banknotów z różnych części świata. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali książkę „Monety królów” oraz pamiątkowe denary Bolesława Chrobrego, które również pojawiają się w książce obok innych najstarszych polskich monet.
Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Numizmatyczne oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalach Oleckich.
„Wydawnictwo dofinansowane przez Fundację KGHM Polska Miedź”.
Światowy Dzień Życzliwości
- 7
Wtorek, 21 listopada w naszej szkole upłynął pod hasłem: „Bądź życzliwy, a świat będzie szczęśliwy”. Dzień Życzliwości, który na stałe zagościł w kalendarzu imprez szkolnych, służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie pozytywnych emocji. Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a życzliwość ma niezwykłą moc, daje wiele radości i zacieśnia więzy między ludźmi.
W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto. Kolor ten symbolizuje radość oraz optymizm. Na dolnym korytarzu pojawiła się skrzynka na kartki z pozdrowieniami. Uczniowie przez cały dzień wysłali życzenia oraz pozdrowienia koleżankom i kolegom.
Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
WEŹ UDZIAŁ W AKCJI!!!
😊 PRZYJDŹ UBRANY NA ŻÓŁTO! UNIKNIESZ ODPOWIEDZI I NIEZAPOWIEDZIANEJ KARTKÓWKI.
😊WYŚLIJ KARTKĘ Z ŻYCZENIAMI KOLEŻANCE LUB KOLEDZE. TEGO DNIA BĘDZIE DZIAŁAŁA POCZTA DLA ŻYCZLIWYCH!
PRZYŁĄCZ SIĘ DO WSPÓLNEJ ZABAWY!
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Piękna nasza Niepodległa!!!
- 18
„Światełko pamięci”
- 5
W przeddzień Wszystkich Świętych reprezentacja uczniów naszej szkoły udała się na lokalny cmentarz, gdzie uczciła pamięć ludzi, o których już zapomniano. Akcję „Światełko pamięci” zainicjowali wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, a włączyli się do niej chętni uczniowie całej społeczności szkolnej.
Ogłoszenie
Szanowni Państwo!
W związku ze zbliżającym się dniem 1 listopada pragnę Państwa poinformować, że jest to jedyny dzień wolny od nauki w tym tygodniu pracy. Czwartek (2 listopada) oraz piątek (3 listopada) są normalnymi dniami nauki szkolnej.
Dzień 1 listopada poprzedza Halloween. Chcę poinformować, że nasza Szkoła nigdy nie była organizatorem jakiegokolwiek Halloween. Uczniowie Szkoły organizują się sami w grupki i pukają do mieszkań w blokach/ domach jednorodzinnych. Wszelkie uwagi dotyczące zachowania dzieci i młodzieży podczas tych marszów od mieszkania do mieszkania, psikusy w postaci m.in. rozsypanej mąki, rozbitych jajek, wysmarowanych klamek itp. proszę kierować bezpośrednio do rodziców uczniów, którzy dopuścili się tego czynu lub do odpowiedzialnych za porządek służb publicznych.
Andrzej Szcześniak- dyrektor Szkoły
Od pomysłu do czytelnika - udział uczniów w warsztatach czytelniczych
- 8
W czwartek, 19 października 2023 roku uczniowie klas II-III odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Kowalach Oleckich. Spotkanie poprowadziła Grażyna Serafin, autorka książek dla dzieci, nauczycielka, a w wolnych chwilach dziennikarka. Od 17 lat prowadzi autorską audycję „Bajki z Aniołem” w Radiu 5. W spotkaniu wzięli również udział bibliotekarze oraz nauczyciele, którzy mieli okazję obserwować, jak ciekawie zaprezentować książki młodym czytelnikom, aby zachęcić ich do aktywnego czytania.
Po krótkiej prezentacji swojej twórczości autorka w rozmowie kierowanej opowiadała o tym, jakie są etapy powstawania książki i jacy ludzie przy tym pracują, by mogła się ukazać na rynku wydawniczym. Uczniowie przy pomocy pisarki odgadywali poszczególne osoby i zawody, które są związane z powstaniem książki. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w odgadywanie "producentów" książek, które ostatecznie trafiają do bibliotek lub księgarń i do czytelnika. Opowieści były przeplatane krótkim przerywnikami zabawowymi, przez co dzieci były cały czas skupione i zainteresowane spotkaniem. Konkurs na odgadnięcie i nazwanie kolejnych zawodów związanych z powstaniem woluminu wzbudził spore emocje. Następnie uczniowie zadawali pytania autorce, a było ich sporo i były one zróżnicowane. Na wszystkie pytania uczestnicy otrzymali szczegółowe odpowiedzi. Na zakończenie prowadząca Grażyna Serafin przeczytała im bajkę „Sklep z całuskami”.
SPOTKANIE Z RODZICAMI I OPIEKUNAMI
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Zapraszamy Państwa 26.10.2023 r. na godz. 16:30 na wywiadówkę. Spotkania z wychowawcami odbędą się w następujących salach/pracowniach lekcyjnych:
- klasa Ia - sala nr 118 (parter)
- klasa Ib - sala nr 101 (parter)
- klasa IIa - sala nr 111 (parter)
- klasa IIb - sala nr 113 (parter)
- klasa III - sala nr 112 (parter)
- klasa IV - sala nr 220 (I piętro)
- klasa V - sala nr 120 (I piętro)
- klasa VI - sala nr 211 (I piętro)
- klasa VII - sala nr 221 (I piętro)
- klasa VIII - sala nr 212 (I piętro)
Ze względu na trawjący remont wejście do szkoły od strony dawnego przedszkola.
Uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I
- 16
Dnia 16.10.2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolne,j musieli zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności przed komisją złożoną ze znanych celebrytów. Pierwszaki odpowiadały na pytania, recytowały wiersze, śpiewały piosenki a nawet zatańczyły poloneza. Zarówno jury jak i publiczność zgromadzona w sali byli zachwyceni występami najmłodszych uczniów naszej szkoły, a wielu rodzicom zakręciła się nawet łezka w oku. Po pozytywnej decyzji komisji odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia. Po uroczystości uczniowie klas I udali się do sal lekcyjnych na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dzień Patrona
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”. Słowa te są szczególnie bliskie uczniom oraz pracownikom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich. Podczas Dnia Patrona mogliśmy jeszcze raz przypomnieć sobie życie i pontyfikat Papieża Polaka.
Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia p. Andrzeja Szcześniaka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich. W swoim przemówieniu przypomniał on zgromadzonym uczniom, rodzicom oraz nauczycielom niezwykłą biografię Karola Wojtyły. Uświadomił też uczniom, że zgodnie z naukami Jana Pawła II, w życiu powinni kierować się rozsądkiem, pracą oraz miłością do Boga i drugiego człowieka. Następnie społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich wspólnie odśpiewała „Barkę” – pieśń, którą szczególnie upodobał Ojciec Święty.
Przypomniane nauki Jana Pawła II z całą pewnością skłoniły niejedną osobę do refleksji nad tym, jak w codziennym pędzie i bezsensownej gonitwie za dobrami materialnym, żyć zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.
Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej
- 18
Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, jest polskim państwowym świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwowzorem ministerstwa publicznej oświaty w Polsce. Została ona powołana z inicjatywy polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku. Począwszy od 1972 roku, w którym święto zostało ustanowione, 14 października składamy podziękowania nauczycielom, pedagogom oraz pracownikom oświaty.
Tak też było w tym roku! Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich wyrecytowali oraz wyśpiewali życzenia wszystkim zgromadzonym nauczycielom i pracownikom szkoły. Część artystyczna była hołdem złożonym pedagogom za trud wychowania oraz kształcenia dzieci i młodzieży, zaś płynące z niej podziękowania spotkały się z gromkimi brawami publiczności.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich p. Andrzej Szcześniak w swoim przemówieniu podziękowała nauczycielom za codzienną pracę z dziećmi, przekazywanie im wiedzy oraz cennych wartości, niezbędnych w dorosłym życiu. Podziękowała także wszystkim pracownikom szkoły, wyrażając uznanie za ich poświęcenie i zaangażowanie.
Uroczystość z pewnością pozostanie w pamięci jej uczestników, zaś wyśpiewane i wyrecytowane życzenia będą dodawały otuchy w pracy przez cały rok szkolny.
Znamy zwycięzców konkursu plastycznego "Portret nauczyciela"
Z radością pragniemy poinformować, że wyłonieni zostali laureaci konkursu plastycznego "Portret nauczyciela", który został przeprowadzony przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich. W celu poznania zwycięzców konkursu i zobaczenia nagrodzonych prac zapraszamy do obejrzenia filmu dołączonego do postu. Serdecznie dziękujemy uczniom za udział oraz gratulujemy laureatom konkursu.
ŻYCZENIA OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
- 26
Na przełomie września i października w naszej szkole odbyły się turnieje piłki nożnej (kategorie klasy II-IV oraz V-VII).
Po emocjonujących meczach zwycięzcą została klasa szósta (skład: Dawid Zubowicz, Julian Harasim, Szymon Sieczkowski, Szymon Buraczewski, Kami Radzewicz, Jakub Boruciński, Aleksander Martus), która wygrała wszystkie mecze. Na drugim miejscu uplasowała się klasa ósma, zaś trzecie zajęła klasa siódma.
Najlepszym strzelcem został Kamil Radzewicz, który strzelił 3 bramki,zaś miano najlepszego zawodnika otrzymał Julian Harasim (obaj z klasy szóstej). Tytuł najlepszego bramkarza zdobył Sebastian Pigiel z klasy piątej.
W grupie młodszej w turnieju uczestniczyło pięć drużyn: klasa II a i b, III, IV oraz dziewczęta z klas III i IV. Wszystkie mecze wzbudzały wiele emocji zarówno wśród uczestników, jak i kibiców. W końcowej klasyfikacji zwyciężyła klasa czwarta, pokonując klasę trzecią, zaś trzecie miejsce przypadło dziewczętom z klas trzeciej i czwartej.
Najlepszym strzelcem został Krzysztof Garniewski z klasy czwartej, najlepszym zawodnikiem, a właściwie zawodniczką, Zuzanna Sulima z klasy czwartej. Miano najlepszego bramkarza zdobył Krystian Wiśniewski, który popisał się wieloma skutecznymi interwencjami.
Skład zwycięskiej drużyny: Krzysztof Garniewski, Tymoteusz Ledzion, Antoni Szuliński, Bartosz Podziewski, Kamil Kościesza, Wojciech Adamczyk, Marcel Paniszkis.
Zwycięzcom gratulujemy, zaś wszystkim dziękujmy za dobrą zabawę! Zapraszamy również w najbliższym czasie do udziału w rozgrywkach piłki koszykowej dziewcząt oraz ligi szachowej.
Udział naszych uczniów w spotkaniu z Justyną Orzelską i Janem Bohatyrowiczem, czyli z Iwoną Katarzyną Pawlak i Adamem Marjańskim
- 1
W sobotę, 16 września 2023 roku w Kowalach Oleckich odbyło się spotkanie z Iwoną Katarzyną Pawlak oraz Adamem Marjańskim, odtwórcami ról Justyny Orzelskiej oraz Jana Bohatyrowicza z filmowej adaptacji powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Spotkanie aktorzy rozpoczęli od odczytania fragmentów powieści, uświetniając tym samym akcję Narodowego Czytania. Fragmenty tekstu wypowiedziane przez artystów zachwyciły publiczność, która z niecierpliwością czekała na dalszą część spotkania. Aktorzy z sentymentem wspominali swoją pracę na planie filmowym, a także podzielili się zabawnymi anegdotami na temat drobnych niepowodzeń podczas kręcenia filmu „Nad Niemnem”. Aktorzy opowiedzieli także o tym, jak potoczyło się ich życie po zakończeniu pracy na planie filmowym.
Tego popołudnia rozdane zostały także nagrody w konkursach artystycznych „Mała Eliza” oraz „Nad Niemnem”. W pierwszym z konkursów dwie równorzędne nagrody otrzymali: Nina Jabłońska (kl. II a), Krystian Wiśniewski (kl. II a), zaś wyróżnienie otrzymał Kamil Sawicki (kl. II b). W drugim z konkursów laureatką została Sara Krysiewicz (kl. VIII).
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursów i życzymy im wielu sukcesów artystycznych.
POLEGŁYM I POMORDOWANYM NA WSCHODZIE!
Przechodniu przerwij marsz swój i zdejm nakrycie głowy
przed Pomnikiem -Symbolem Ofiar Anonimowych...
Tych - co za Polskę, Wiarę i za Honor Narodu
oddali swoje życie w Czerwonych Kaźniach Wschodu.../Marian Jonkajtys/
Armia Czerwona 17 września 1939 r. wkroczyła na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej. Tego dnia ZSRS dokonał agresji na Polskę. Był to początek okupacji wschodnich terenów Rzeczypospolitej, ale i początek gehenny Sybiraków. Sowieci zajęli około 48% terenów Rzeczypospolitej. Na zagarniętych wschodnich terenach Polski rozpoczęły się aresztowania polskich elit, represje i masowe deportacje. Dla kilkuset tysięcy Polaków podróż w głąb Rosji - w bydlęcych wagonach trwała nawet kilka tygodni. Ponad 20 tys. oficerów oraz przedstawicieli elity zostało zamordowanych w ramach ludobójczej zbrodni katyńskiej.
Pamięć osób poległych na odległych stepach Syberii i tych, którzy po trudach podróży powrócili do Polski nasza szkoła uczciła złożeniem w kościele kwiatów i zapaleniem zniczy pod pamiątkową tablicą. Zainteresowani tematem ponadto mogli obejrzeć wystawkę okolicznościową.
Bierzemy udział w akcji „Szkoły pełne talentów”
Szanowni Państwo, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich bierze udział w akcji "Szkoły pełne talentów". Rozpoczęła się ona 01.09.2023 roku i potrwa do 5 listopada 2023 r. Akcja polega na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły. Talenciaki będą otrzymywali Państwo podczas zakupów w Lidlu (za każde wydane 50 zł, w tym za warzywo lub owoc przysługuje jeden Taleciak).
Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji i rejestracji punktów na rzecz szkoły. Dzięki Waszej mobilizacji otrzymamy pomoce edukacyjne!!!
Talenciaki można aktywować na stronie, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR i przypisać je do jednej z zarejestrowanych tam szkół. Talenciaki można też przynieść do szkoły i przekazać wychowawcy.
Każdy Talenciak to punkt dla wybranej placówki, a także los na loterii.
TUTAJ MOŻESZ PRZEKAZAĆ NASZEJ PLACÓWCE TALENCIAKA:
Zapraszamy na wywiadówkę!
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Zapraszamy Państwa 14.09.2023 r. na godz. 16:15 na pierwszą wywiadówkę w roku szkolnym 2023/2024. Spotkania z wychowawcami odbędą się w następujących salach/pracowniach lekcyjnych:
- klasa Ia - sala nr 118
- klasa Ib - sala nr 101
- klasa IIa - sala nr 111
- klasa IIb - sala nr 113
- klasa III - sala nr 112
- klasa IV - sala nr 220
- klasa V - sala nr 120
- klasa VI - sala nr 211
- klasa VII - sala nr 221
- klasa VIII - sala nr 212
Ze względu na trawjący remont wejście do szkoły od strony dawnego przedszkola.