Rodzinne Kolędowanie
- 15
Najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka
Powtórka z ekologii
W naszej szkole gościliśmy przedstawiciela przedsiębiorstwa Eko Mazury. Podczas spotkania przypomniał nam o konieczności ochrony środowiska oraz zasadach prawidłowej segregacji odpadów, z czym wiele osób ma jeszcze problemy.
W trosce o dobro czworonogów
- 4
Naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Sonieczkowo”. Podczas pogadanki uświadomili oni uczniom, jak ważna jest sterylizacja czworonogów, a także z jakimi problemami borykają się na co dzień podczas pracy w schronisku. Dzieci poznały psie i kocie zwyczaje, a także dowiedziały się o potrzebach zwierzaków. Nie obyło się bez pytań skierowanych do gości oraz opowieści dzieci o swoich pupilach.
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci - zaproszenie do udziału w akcji
Dbanie o naszą planetę i ochrona środowiska to najważniejsze z wyzwań współczesnego świata. Niezbędne jest kształcenie odpowiednich nawyków i postaw już od najmłodszych lat. Jako dorośli musimy wspierać dzieci i młodzież swoim zachowaniem dając im przykład działań ekologicznych.
W związku z tym zapraszamy do udziału w akcji ekologicznej polegającej na zbiórce sprzętu elektrycznego i elektronicznego (oprócz tonerów i świetlówek). Mamy nadzieję, że w ten sposób wzrośnie świadomość ekologiczna prawidłowego gospodarowania odpadami wśród dzieci.
Dodatkowo udział w akcji to okazja do pozbycia się niepotrzebnego, zużytego sprzętu. Za zebrane elektroodpady szkoła otrzyma ekwiwalent wymienny na nagrody lub w formie przelewu na Radę Rodziców.
Elektroodpady są odbierane przy wejściu do szkoły.
Akcje zrealizowane przez Szkolne Koło Wolontariatu w grudniu
- 6
Grudzień był bardzo pracowitym miesiącem dla członków Szkolnego Koła Wolontariatu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursie plastycznym dla klas I-IV i literackim dla klas V-VIII. Ponadto wolontariusze przybliżyli wszystkim uczniom ideę wolontariatu, poprzez krótkie inscenizacje przedstawione w każdej klasie.
Kolejnym konkursem zorganizowanym przez Szkolne Koło Wolontariatu był Bożonarodzeniowy Anioł. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i chęcią działania. Do szkoły dotarły anioły wykonane różnymi technikami, a najpiękniejsze z nich zostały wystawione na licytację charytatywną.
Następnym działaniem było włączenie się wolontariuszy w XXIV Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Tak, Pomagam!, organizowaną przez Caritas Diecezji Ełckiej.
10 grudnia 2024 r. nasi wolontariusze pomogli organizatorom w sprzedaży dekoracji świątecznych oraz słodkości podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego w Przedszkolu Samorządowym w Kowalach Oleckich.
Ostatnim przedsięwzięciem roku 2024 było przyłączenie się naszej szkoły do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Dzięki hojności Darczyńców, obdarowana Rodzina radośnie spędzi Święta Bożego Narodzenia.
Jak widać, nasi wolontariusze chętnie i z zaangażowaniem włączają się w różne działania na rzecz potrzebujących. Z pewnością w nowym roku nie zabraknie im werwy i równie chętnie będą pracować oraz zarażać innych swoją empatią.
Wesołych Świąt!!!
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie...
- 9
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do chwil najpiękniejszych w roku. W świąteczny i wyjątkowy klimat społeczność naszej szkoły 20 grudnia 2024 roku wprowadziły jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Przedstawienie w wykonaniu dzieci oraz śpiew polskich kolęd uświadomiły obecnym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko...
Tego dnia nie zabrakło wzruszeń i najserdeczniejszych życzeń składanych podczas dzielenia się opłatkiem. Nie ma nic piękniejszego od życzeń płynących prosto z serca...
Podsumowanie akcji "Szlachetna Paczka"
Szanowni Darczyńcy!
Z całego serca pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za Wasze niezwykłe wsparcie w ramach akcji Szlachetna Paczka. Dzięki Waszej hojności i zaangażowaniu mogliśmy pomóc potrzebującej Rodzinie. To dzięki Wam Rodzina miała szansę przeżyć Święta Bożego Narodzenia w radości, nadziei i spokoju o najbliższą przyszłość. Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy kontynuować tę piękną inicjatywę. Z wyrazami szacunku i wdzięczności - Społeczność Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola Samorządowego.
Cyfrowe ścieżki w edukacji- Gminna Konferencja Metodyczna w naszej szkole
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich i Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku zaprosili nauczycieli z Gminy Kowale Oleckie na Gminną Konferencję Metodyczną: Cyfrowe ścieżki w edukacji, która miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich.
Konferencja miała na celu doskonalenie pracy szkół w zakresie kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025:
- wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie;
- poprawne metodycznie wykorzystanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji;
- korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
Program objął aktualne treści interesujące nauczycieli. Wagę wydarzeniu nadał udział wójta Gminy Kowale Oleckie Krzysztofa Locmana, który otworzył konferencję i brał udział w dalszym przebiegu przedsięwzięcia, co na pewno utwierdziło jego świadomość wysokiego poziomu kompetencji nauczycieli szkół w gminie.
Następnie dyrektor MODN Michał Jodko zapoznał zebranych z możliwościami podnoszenia kompetencji nauczycielskich, w tym również cyfrowych, we współpracy z MODN w Ełku, którym kieruje blisko 25 lat.
Mariusz Kulma, trener sztucznej inteligencji, komunikacji, social mediów i neurodydaktyki, podczas wykładu „Fascynujący świat sztucznej inteligencji – edukacja nowej generacji” oswoił nauczycieli z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i na przykładzie ChatGPT zachęcał do wykorzystywania jego możliwości i wsparcia procesu nauczania i uczenia się w sposób kreatywny i etyczny. Uczniowie powinni jednak wiedzieć, że warunkiem ich sukcesu w życiu zawodowym są ich kompetencje. Żeby zaś mogli je w sobie rozwinąć, niezbędna jest im pomoc nauczyciela, którego rolą jest prowadzenie zajęć w taki sposób, by sprzyjały nauce krytycznego myślenia, kreatywności, komunikacji i kooperacji.
Teresa Truchan przedstawiła film ilustrujący dobre praktyki ze swojej szkoły, m.in. pracę nauczycieli z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. To naprawdę działa i jest praktycznie przydatne oraz przynosi wartościowe rezultaty.
Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna, gdzie nauczyciele wybrali udział w interesujących ich warsztatach prowadzonych przez doradców metodycznych MODN w Ełku.
Opinie zebrane od uczestników konferencji w Kowalach Oleckich potwierdzają atrakcyjność takiej formy podnoszenia kompetencji przez nauczycieli. Cieszy świadomość posiadania nauczycieli wysokich kompetencji metodycznych, bo to przekłada się na rozwój uczniów.
5
OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO PROJEKTU „Nauka może być fajna”- lepsza edukacja w Kowalach Oleckich
OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO PROJEKTU
„Nauka może być fajna”- lepsza edukacja w Kowalach Oleckich
Działanie FEWM.06.03
Priorytet 6: Edukacja i kompetencje EFS+
w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027
współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
W związku z rozpoczęciem realizacji projektu pt. „Nauka może być fajna”- lepsza edukacja w Kowalach Oleckich FEWM.06.03-IZ.00-0002/24 zapraszamy Uczniów, Rodziców oraz Nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich do udziału w projekcie. Okres realizacji Projektu: od dnia
2024-10-01 do dnia 2026-06-30.W ramach projektu przewidziano następujący zakres działań:
ZADANIE 1: Wsparcie uczniów poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych, umiejętności podstawowych i przekrojowych wynikających z ich indywidualnych potrzeb w SP im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich.
ZADANIE 2:Tworzenie warunków dla realizacji edukacji włączającej w SP im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich.
ZADANIE 3: Wsparcie nauczycieli z SP im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich.
ZADANIE 4: Aktywne wsparcie rodzin uczniów z SP im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich.
ZADANIE 5: Działania uświadamiające związane przeciwdziałaniem dyskryminacji skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców uczniów z SP im. Jana Pawła II
w Kowalach Oleckich.Dokumenty rekrutacyjne znajdują się w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach, na stronach szkoły oraz na stronie Gminy Kowale Oleckie i w biurze projektu w Urzędzie Gminy w Kowalach Oleckich, pokój nr 24.
Nabór do projektu odbywał się będzie w dniach 21.10.2024r – 22.11.2024r.
Celem projektu jest rozwijanie kompetencji kluczowych, umiejętności podstawowych i przekrojowych wynikających z indywidualnych potrzeb u 120 uczniów (52K, w tym 58 (20K) z SPE ze Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich poprzez: realizację atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, kursów dla 23 n-cieli (19K) z zakresu doskonalenia ich umiejętności i kompetencji oraz rozwoju osobistego, warsztaty dla 50 rodziców (30K) oraz zakup sprzętu specjalistycznego i pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji wsparcia.
Całkowita wartość projektu wynosi: 310 116,31 zł, w tym: wysokość dofinansowania UE: 263 598,86 zł.
Projekt realizowany jest zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, zasadami zawartymi w Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, zasadami zawartymi w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, zasadą zrównoważonego rozwoju, w tym z zasadą „nie czyń poważnych szkód”
Dokumenty do pobrania:
Regulamin_rekrutacji_i_uczestnictwa_w_projekcie.pdf
Zalacznik_nr_1_-_Formularz_rekrutacyjny_ucznia.pdf
Lekcja żywej historii
- 11
W czwartek, 21 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii. Zajęcia były okazją do tego, aby ukazać wydarzenia historyczne w inny sposób niż zazwyczaj w czasie zajęć szkolnych, ponieważ można było spotkać „prawdziwych” rycerzy, dotknąć broni, a nawet ubrać się w stroje postaci historycznych i zagrać ich role.
Bardzo cennym elementem tego spotkania było to, iż uczniowie byli uczestnikami prezentowanych wydarzeń. Taka lekcja bardzo podobała się dzieciom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Światowy Dzień Życzliwości
- 4
Czwartek, 21 listopada w naszej szkole upłynął pod hasłem: „Bądź życzliwy, a świat będzie szczęśliwy”. Dzień Życzliwości, który na stałe zagościł w kalendarzu imprez szkolnych, służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie pozytywnych emocji. Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a życzliwość ma niezwykłą moc, daje wiele radości i zacieśnia więzy między ludźmi.
W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto. Kolor ten symbolizuje radość oraz optymizm. Na dolnym korytarzu pojawiła się skrzynka na kartki z pozdrowieniami. Uczniowie przez cały dzień wysłali życzenia oraz pozdrowienia koleżankom i kolegom.
Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 14
Co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia w szczególny sposób uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Polska ratyfikowała ją 7 czerwca 1991 roku. Co ciekawe, nasz kraj jest inicjatorem jej uchwalenia.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Niestety, w XXI wieku nadal dochodzi do ich łamania. Dzieci często cierpią, nie mają dostępu do podstawowych dóbr, są traktowane przedmiotowo. Dlatego tak ważne jest edukowanie oraz uwrażliwianie społeczeństwa na kwestię respektowania praw dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to również wiele aktywności i wydarzeń. Poprzez liczne akcje zwracamy uwagę na poważną kwestię opieki i codziennej troski o dobro dzieci. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich również włączyła się w obchody tego święta. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mieli na sobie ubrania w kolorze niebieskim. Ponadto podczas zajęć z wychowawcami podjęto tematy związane z prawami dziecka i ich łamaniem. Podsumowaniem akcji był apel, podczas którego młodzi artyści raz jeszcze przypomnieli zgromadzonym istotę tego święta oraz jego wyjątkowość.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest okazją, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.
Światowy Dzień Seniora
14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Seniora. Z tej okazji wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich odwiedzili uczestników Klubu Senior+.
Uczniowie życzyli Seniorom wielu słonecznych dni, radości ze wspólnych spotkań oraz dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Podziękowali też za przekazywanie cennych wartości młodszym pokoleniom.
Wręczyli kwiaty, które własnoręcznie wykonała Wiktoria Sawośko z klasy VII, a następnie odśpiewali gromkie "Sto lat". Całemu spotkaniu towarzyszyło wzruszenie zarówno po stronie Seniorów, jak i młodzieży.
Na koniec wolontariusze zostali hojnie obdarowani słodyczami i wspólnie z seniorami zdecydowali o częstszych spotkaniach.
Finaliści Konkursu Pięknego Czytania
- 7
29 października 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich odbył się Konkursu Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas I-VIII. Zadaniem uczestników było przeczytanie na głos fragmentu książki wybranej przez organizatorów. Rozpiętość repertuaru była bardzo duża, począwszy od znanego "Kopciuszka", "Tomcio Palucha", "Kłamczuchy" M. Musierowicz, a skończywszy na pozycjach rzadziej czytanych, takich jak: "Maciejka Gwizd" J.M. Chmielewskiej lub "Ada Judytka i zaginiony tałes" Agnieszki Suchowierskiej.
Komisja wysłuchała wszystkich uczestników i biorąc pod uwagę tempo, dykcję, walory artystyczne, a także możliwości czytelników, wyłoniła najlepszych.
Najpiękniej czytającymi uczniami spośród klas I-III okazali się:
- I miejsce – Tymon Kochanowski (kl. I),
- II miejsce - Nikola Budzińska (kl. I), Wiktoria Sawko (kl. III b),
- III miejsce – Hanna Kochanowska (kl. II b).
W kategorii klas IV-VI zwyciężyli:
- I miejsce – Nikola Misiewicz (kl. IV), Julia Olszewska (kl. VI),
- II miejsce - Gabriela Muzyk (kl. VI).
W ostatniej kategorii wiekowej (klasy VII-VIII) miejsca uplasowały się następująco: :
- I miejsce – Błażej Bielewicz (kl. VIII)
- II miejsce - Oliwia Kijewska (kl. VIII)
- III miejsce – Wiktoria Misiewicz (kl. VII)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy laureatom! Zapraszamy do udziału w następnym roku!
"Książka! Znajdziesz w niej, co zechcesz: bór odwieczny, morza szum, zapach ziół na górskiej ścieżce, tysiąc marzeń, tysiąc dum…"
/ Lucyna Krzemieniecka/
Warsztaty archeologiczne
- 3
Święto Odzyskania Niepodległości
- 9
Święto Odzyskania Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich kolejną rocznicę tego historycznego wydarzenia celebrowała bardzo uroczyście. Nie mogło zabraknąć akademii, w której uczczono pamięć poległych w walce o niepodległość. Szkoła przystąpiła także do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
Podczas akademii uczniowie zaprezentowali program artystyczny – wiersze i piosenki patriotyczne, co pozwoliło uczestnikom uroczystości lepiej zrozumieć kontekst historyczny i znaczenie niepodległości, a także sprzyjało budowaniu patriotyzmu i szacunku dla przeszłości. Na zakończenie obchodów cała społeczność o godzinie 11:11 odśpiewała w całości hymn narodowy.
Celebrowanie Święta Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich jest niezwykle ważnym elementem edukacyjnym, kształtującym tożsamość narodową wśród dzieci i młodzieży.
Orszak Wszystkich Świętych
- 5
„Taki duży, taki mały może świętym być …”. 31 października do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich zawitał Orszak Wszystkich Świętych. Dzieci biorące udział w przedsięwzięciu przebrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych i błogosławionych. Uczniowie, odwiedzając koleżanki i kolegów z innych klas, snuli opowieści zaczerpnięte z życiorysów świętych oraz śpiewali religijne piosenki. W ten sposób przygotowywaliśmy się do uroczystości Wszystkich Świętych.
Pamiętamy…
- 2
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu udali się na Cmentarz Komunalny w Kowalach Oleckich, by uporządkować zaniedbane groby. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców oraz uczniów naszej szkoły zebrano trzy kartony zniczy, które wolontariusze zapalili na mogiłach. Czas spędzony na porządkowaniu grobów wprawił wszystkich nastrój zadumy i refleksji.
Jest to kolejne działanie Szkolnego Koła Wolontariatu, w skład którego wchodzą uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach, o których poinformujemy Państwa niebawem.